Евиденциони број пројекта:
Руководилац пројекта: Петар С. Јовановић
Време трајања: до године
Носиоци пројекта: Географски институт САНУ

Комплексна географска проучавања мањих географских целина у Србији (1947 - 1961)

Систематским проучавањем мањих географских целина у Србији обухваћени су простори: сливова река (Јасенице, Млаве, Пека и др); регионалних целина (Банатска пешчара, фрушкогорска област, Неготинска крајина, Висок и др); насеља (Светозарево, Крагујевац, Алексинац и др). Резултате (теоријско-методолошких, теренских, кабинетских) проучавања мањих географских целина сарадници Института су публиковали у свескама Зборника радова Географског института (бр. 1-18) и едицији Посебна издања (књ. 1-16), а објављене су и две аграрногеографске карте. Интересантно је напоменути да су у овом периоду сарадници у Институту у форми „округлог стола“ (Трибина Географског Института) презентовали своја истраживања осталим колегама, уз дискусију о сваком раду.