Евиденциони број пројекта:
Пројектни циклус: 1996-1999
Руководилац пројекта: Предраг Ђуровић
Време трајања: до године

Ово је први атлас овог типа у Србији, од оснивања спелеологије до данас. Атлас је резултат пројекта чија су истраживања обухватила 81 најзначајнијих спелеолошких објеката у Србији. Дати су збирно планови и профили спелеолошких објеката. Такође, одређени су и критеријуми за издвајање наведених 81 спелеолошких објеката. Географски институт „Јован Цвијић“ је био носилац пројекта, а у изради су учествовали и спољни сарадници из других институција (Географски, Биолошки факултет, као и друге). Истраживања су обухватала историјски развој спелеологије, седиментолошке и структурно-тектонске и морфолошке одлике карста у Србији, хидролошке, биогеографске одлике, заштита пећина и јама, палеолитска археолошка истраживања, заштита и могућности за даља коришћења спелеолошких објеката у Србији. Атлас је објављен као књ. 52 у едицији Посебна издања Географског института „Јован Цвијић“ САНУ.