Евиденциони број пројекта:
Руководилац пројекта: др Милан Бурсаћ
Време трајања: до године
Покровитељи: Министарство науке и заштите животне средине Републике Србије

Истраживања у оквиру пројекта, које је финансирало Министарство науке и заштите животне средине Републике Србије је обухватило део Паневропског коридора X, који пролази кроз Србију, долинама Саве, Дунава, Велике и Јужне Мораве са попречним крацима дуж долинеТисе (крак b) и Нишаве (крак c). Истраживани су природни (природне карактеристике и потенцијали), антропогени и демографски елементи геопростора, који су потенцијални или већ имају кључну улогу за свеукупан развој, потом обележја привреде и појединих делатности (инфраструктурни системи, индустрија, туризам, пољопривреда), мрежа урбаних центара, а у циљу утврђивања подручја и локалитета атрактивних за интензивирање развоја привредних активности, и нарочито за активирање туристичких геопотенцијала и њихов значај у подстицању и усмеравању развоја, организацији и коришћењу геопростора. Проучавањима су обухваћене могућности и значај развојних осовина у појасу Коридара X и VII, и на њих повезаних секундарних осовина развоја, као елемената за просторно-функционално интегрисање Србије у ширем простору Југоисточне и Средње Европе, као и геопросторни елементи за интензивирање програма прекограничне сарадње. Резултати истраживања су објављивани у Зборнику радова Географског института књ. 52 и 54, и у едицији Посебна издања Института књ. 59, 60 и 62-65.