Поштоване колеге,

Позивамо Вас да својим радовима допринесете квалитету предстојећег специјалног издања под називом „Спортски туризам’’, који ће бити објављен у часопису Journal of Hospitality & Tourism Research (индексиран од стране база WoS–SSCI, IF2017: 2.685 и Scopus: Q1).

Посебно издање има за циљ да унапреди разумевање о томе како би спортски туризам могао подстицати међународне токове у туристичкој привреди. Спорт и туризам заједно нису само управљање и организација мега-догађаја; они се такође баве многим релевантним питањима, као што су пружање специфичних услуга везаних за учеснике у спорту и туризму (Gammon & Robinson, 2003), утицај на глобалне инвестиције (Klaus & Maklan, 2011), подршка мање развијених простора (Turco, Riley & Swart, 2002), подcтицање глобалног маркетинга и медија (Weed & Bull, 2004; Weed, 2009) и проучавање потенцијалниx антропогених и природних ризика и њихов утицај на међународне спортске догађаје и понашање посетилаца. Упркос многим научним истраживањима, увид у савремене трендове спортског туризма и даље је непотпун у научној литератури. Стога, наглашава се потреба за новим истраживањима како би се даље унапредила литература укључујући нове анализе, посматрања и савладавање изазова. Наведени аргументи инспиришу тренутну потребу за Посебним издањем часописа, које ће тежити решавању неких од најважнијих сегмената у разумевању овог феномена, како из теоријске тако и из практичне перспективе. Све концептуалне или емпиријске, квантитативне, квалитативне или комбиноване методе су добродошле. Посебно издање часописа биће посебно фокусирано на оригиналне доприносе у теорији спортског туризма који се сматрају новим и занимљивим у широј категорији овог селективног облика туризма, a који ће се придржавати циљу публиковања радова с теоријским фокусом на импликације које су превазилазе искључиво локални карактер.

Опсег тема укључујe, али ниje ограничен на следеће области:

1. Спортски туризам као део глобалних, савремених трендова у туристичкој привреди

2. Здравствени аспекти спортског туризма

3. Природне / антропогене опасности и ризици и њихов утицај на спортске догађаје и понашање посетилаца

4. Утицај спортских догађаја на дестинацију домаћина – међународна перспектива

5. Улога спортског туризма у руралном / периурбаном / урбаном развоју: примери и поређења у свету

6. Важност маркетиншких алата у спортском туризму и управљању спортским догађајима

Временске одреднице

Рок за достављање радова: 31. јануар 2019. године;

Први одговорУредништва (почетно прихватање или одбијање радова): 1. март 2019. године;

Коначнa одлукa Уредништва: 1. јун 2019. године;

Специјални бројбиће објављен у другој половини 2019. године.

Гостујући уредник

Др Марко Д. Петровић, научни сарадник

Географски институт „Јован Цвијић’’ САНУ, Одељење друштвене географије, Београд, Србија

Јужно-уралски државни универзитет, Институт за спорт, туризам и услуге, Чељабинск, Русија